Mély nyomokat hagyott a résztvevőkben az Isonzó-menti harcok helyszínére szervezett tanulmányút
Általános és középiskolai történelemtanárok, valamint az első világháború emlékezetének ápolásában érintett civil szervezetek és intézmények képviselői, mintegy negyven fő vett részt azon az április eleji tanulmányúton, melynek célja az volt, hogy bejárják az világháború legendás hadszínterén, az Isonzó-folyó vidékén található harcok helyszíneit és felkeressék a magyar csapatok helytállásának emlékhelyeit.
A 2025. április 11 és 14 között megvalósult program szervezője a szegedi székhelyű Meritum Egyesület volt, amely egy széles körű, nemzetközi összefogás szereplőjeként dolgozik azon, hogy az első világháború emlékezete összehangoltabbá váljon Európában és az érintett országok emlékezetpolitikája létrehozza a Nagy Háború emlékeit feltáró kulturális útvonalat. A GOV4PeaCE fantázianevű projektben több európai ország múzeumával, civil szervezetével, állami és önkormányzati intézményével közösen dolgoznak ennek érdekében. Az együttműködésben magyar részről szerepe van Mórahalom város önkormányzatának, a budapesti HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak és a temesvári magyarság kisebbségi szervezetének, a Várbástya Egyesületnek is. Ez a projekt adott lehetőséget arra, hogy a Meritum Egyesület megszervezhesse a tanulmányutat.
A résztvevők az első és a második napon az emlékezetápolás kiváló szlovén példáival ismerkedtek meg. Felkeresték az Isonzó-folyó felső folyása mentén található az emlékhelyeket, így a Log pod Mangartom-i és a Bovec-i temetőt, majd az 1993-ban Európa legjobb múzeumának választott Kobaridi Múzeumban előadásokon vettek részt. Itt Leon Četritič bemutatta a szlovén Pot Miru (Béke Ösvénye) nevű civil szervezet tevékenységét, majd Zeljko Cimprič, a múzeum kurátora ismertette az intézmény munkáját, a kiállításaikat és a jövőbeli terveiket. Itt köszöntötték a vendégeket a GOV4PeaCe projektmenedzserei, Vesna Kozar és Alexander Klarić, az Isonzó-völgye Fejlesztési Központ munkatársai is. A kobaridi vendéglátók részletes tájékoztatást adtak a szlovén szervezetek első világháborús emlékezetápoló tevékenységéről és az emlékezetkormányzás szlovéniai modelljéről. A tanulmányút résztvevői számos kérdést fogalmaztak meg a házigazdák felé az együttműködési, kapcsolódási lehetőségekről, és rengeteg hasznos információval gazdagodtak, a több mint háromórás program során.
A kobaridi látogatás a Szent Antal templom alatt fekvő olasz osszárium megtekintésével folytatódott, amely több mint hétezer, túlnyomórészt olasz katona földi maradványait őrzi. A Kolovrat-hegyen kialakított szabadtéri múzeumot is felkeresték, ahol a háború éveiben az olasz hadsereg által használt tüzérségi megfigyelőpontokon kémlelve, árok és kavernarendszerben lépkedve testközelből tapasztalhatták meg a háborús helyszínek rideg valóságát.
A túra harmadik napján az úticél az Isonzó-folyó alsó folyása mentén lezajlott harcok helyszíne volt. A Karszt-fennsíkon, vagy ahogy a magyar történelemből ismerjük, a Doberdón vívott csaták iszonyú véráldozatot követeltek, az itt hősi halált halt magyarok pontos száma máig sem ismert. A Mt. San Michele, a Zona Sacra bejárása során újabb előadások hangzottak el a helyszín katonai jelentőségéről, a harcok lefolyásáról, az itt szolgáló ezredek mindennapjairól. A példásan rendben tartott emlékhelyek az olasz emlékezetőrzés szép példáira mutattak rá. A csoport meglátogatta Sagrado korábbi polgármesterét, Marino Visintint, akinek a saját kertjében van egy magyar vonatkozású, szabadtéri kiállítóhely. Itt található ugyanis a Heim Géza által végrehajtott aknarobbantás egykori helyszíne, amely a doberdói aknaharc egyik legnagyobb katonai elismerést jelentő epizódja volt a szegedi 46-os gyalogezred által védett szakaszon. A házigazda részletes tájékoztatást adott a környékben fellelhető első világháborús relikviákról, a földből előkerült katonai eszközökről.
San Martino del Carsoban a Nagy Háború Múzeumát tekintették meg, néhányan az épület alatti zászlóaljparancsnoki kavernát is felderítették. A szomszédos épületben Simoneta Visintin Sagrado város alpolgármestere egy találkozó keretében mutatta be, hogyan ápolja a település az első világháborús emlékhelyeket és mindez miként illeszkedik az olasz emlékezetkormányzás hagyományaihoz. Gianfranco Simmonit, a Nagy Háború helyi emlékeinek megőrzésében és kutatásában kulcsszerepet betöltő helyi Karszti Barlangkutató Egyesület elnöke ismertette a törekvéseiket, beszélt a céljaikról, az elmúlt évek eredményeiről. A tanulmányút résztvevői részletes tájékoztatást kaptak tőle az emlékezetőrzés dilemmáiról, hasznáról és az olasz-magyar együttműködés lehetőségeiről.
Délután a csapat a cs. és kir. szegedi 46. gyalogezred emlékművét, a nagyváradi 4. honvéd gyalogezred emlékgúláját, valamint a 2015-ben elültetett Doberdói Fát kereste fel. A túra érintette a San Martino del Carso és a Monte San Michele közti védelmi szakaszok fő vonalát is. A szervezők minden helyszínen az itt folyó harcokhoz kapcsolódó érdekes történetekkel gazdagították a résztvevők ismereteit. A csoport számára bebizonyosodott, hogy az olasz kormány és a térségi szereplők odaadóan ápolják a világháború itteni harcainak és áldozatinak emlékét, azon fáradoznak, hogy a helyszínek az utókor számára is fennmaradjanak és látogathatók legyenek.
Zárásként felkeresték a Fogliano-i és a Redipuglia-i katonatemetőket is. A csoport tagjai főleg ez utóbbi, monumentális emlékhely bejárása alkalmával szerezhettek maradandó élményt az olasz emlékezetőrzés nagy korszakáról. A két világháború között létrehozott emlékhelyek ugyanis a mai napig meghatározzák a táj képét, és fontos jelképei az ország emlékezetpolitikájának.
Az Isonzó-menti tanulmányút lehetőséget teremtett arra, hogy az első világháborús emlékezetőrzés jó gyakorlatait, jó példáit és mintáit megismerhessék a résztvevők. Minden bizonnyal jelentősen befolyásolni fogja azt a képet, amit eddig az első világháborúról kialakítottak. Olyan információkkal gazdagodtak, amelyek hatással lesznek az emlékezetápolással összefüggő, jövőbeli munkájukra. A személyes tapasztalatok különösen a pedagógusok számára lehetnek hasznosak, hiszen fel tudják használni a vonatkozó tananyag tanításában.
Varga Márta